Do tej pory w ramach priorytetowego programu Rządu przyjęto blisko 52 tys. wniosków o dofinansowanie termomodernizacji lub wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Podpisano blisko 8 tys. umów na kwotę prawie 140 mln zł. Rząd zamierza przeznaczyć na to działanie w ciągu dziesięciu lat 103 mld zł.
Pełnomocnik premiera Piotr Woźny poinformował, że na zlecenie Komisji Europejskiej Bank Światowy przygotowuje raport, będący oceną pierwszego etapu wdrażania w Polsce programu Czyste Powietrze.
Woźny w wywiadzie dla PAP stwierdził, że w raporcie „ … poza oceną jak ten program został przygotowany i wdrażany, pojawi się propozycja zmian kanałów dystrybucji, chodzi o rozszerzenie sieci dystrybucji”. Stwierdził też, iż w dokumencie znajdą się m.in zastrzeżenia co do tempa realizacji projektu.
Zapytany o termin aktualizacji programu uwzględniającego rekomendacje Banku Światowego w sprawie udziału gmin i banków podał, że jeśli eksperci opracują raport do końca czerwca, wówczas zmiany w programie Czyste powietrza mogą być wprowadzone jesienią tego roku.
Operatorem programu jest szesnaście wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. To do nich składa się wnioski o dofinansowanie bądź udzielenie pożyczki na inwestycję związaną z poprawą jakości powietrze.