Zanieczyszczenie powietrza dotyczy nie tylko problemów z oddychaniem na powietrzu, ale również w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie tworzą je m.in. wnikające zanieczyszczenia z zewnątrz, substancje uwalniane z klejów, tapet, dywanów, zasłon, mebli, izolacji, palenie opałem złej jakości w kopciuchach i kominkach, a także świeczek itp.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała wywoływane zanieczyszczeniami powietrza zaburzenie, za jednostkę chorobową zwaną – chorobą budynku (Sick Building Syndrome). Jej objawami mogą być m.in.: apatia, ból i zawroty głowy, pieczenie i świąd skóry, rozdrażnienie oraz zaburzenia koncentracji.

Badania wykazały, że problemom tym w części zaradzić mogą rośliny, które potrafią pochłaniać m.in. benzen, dwutlenek węgla, dym papierosowy, formaldehydy, trójchloroetylen. Jako pierwszy zdolności te wykazał amerykański badacz Bill Wolverton, współtwórca nauki zwanej fitoremediacją.

Zdaniem naukowców, najbardziej wydajne są całkiem zielone rośliny. Do najlepiej oczyszczających z zanieczyszczeń powietrze roślin należą paprocie, zielistki, draceny, fikusy, bluszcze, skrzydło kwiaty. Gatunków, które mają pozytywny wpływ na człowieka i które oczyszczają powietrze, jest dużo więcej, zatem warto zapoznać się z dokonaniami osób zajmujących się fitoremediacją.

Fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:DidzialapisSakys.JPG

Więcej
https://www.haloursynow.pl/artykuly/eksperci-sggw-te-rosliny-pomoga-w-pozbyciu-sie-smogu-w-mieszkaniu,9174.htm